Paraliżujące wrażenia – 2/2020

Czasami możemy trafić na prawdziwe perełki literackie, które wciągają nas od pierwszej strony i nie powalają o sobie zapomnieć, dopóki nie poznamy końca historii. Ja na taką książkę trafiłam niedawno i od początku jej uległam.

Od pierwszej strony

Podobno pierwsze zdanie powieści jest decydujące. Ma być jak cios pomiędzy oczy, który nas zupełnie porazi. Często trafiam na interesujące powieści, jednak zazwyczaj chwilę muszę poczekać, aż się rozwiną. W wypadku “Znajdź ją” już pierwsza strona wcisnęła mnie w fotel. Zostajemy postawieni przed zupełnie inną rzeczywistością – pełną strachu, cierpienia, upokorzenia i agresji. Początkowo byłam zszokowana i nie mogłam uwierzyć w to, co czytam. Z czasem jednak wszystkie paraliżujące uczucia przekształciły się w ciekawość. Fabuła była bardzo złożona, przez co cały czas musiałam analizować bieg wydarzeń. Autorka zmusza nas do myślenia i wyciągania wniosków. Doskonałe zaangażowanie czytelnika.

Trudne tematy

Sięgając po “Znajdź ją” wiedziałam, że książka będzie dotyczyć porwania. Nie miałam jednak pojęcia, że będzie to tak złożona historia składająca się z drastycznych scen, które trwają od  pierwszej, aż do ostatniej strony. Nie lubię takich książek, a mimo to coś mnie do niej przyciągnęło. Przed lekturą musimy przygotować się na ogromny ładunek emocjonalny, który co kilka stron będzie w nas uderzał. Będziemy współczuć, bać się, brzydzić, chcieć uwolnić. Będziemy zastanawiać się, jak byśmy postąpili na miejscu głównej bohaterki i czy byśmy wytrwali. To trudna opowieść, która dotyka bolesnych kwestii, traumatycznych przeżyć i moralnych dylematów.

Czy warto?

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po książkę Lisy Gardner to niech przekona Cię fakt, że zupełnie nie mogłam się od niej oderwać. Do tego stopnia, że w zeszłym tygodniu zrezygnowałam ze wszystkich swoich zajęć i od rana zajęłam się czytaniem. Skończyłam przed 20. Książka tak bardzo absorbowała moje myśli, że nie mogłam się na niczym skupić. Postanowiłam więc zrobić sobie prezent i zająć się lekturą.

“Znajdź ją” to wysokiej jakości thriller, który wciśnie Was w fotel i strzepnie sen z powiek. Przygotujcie się na nieprzespaną noc lub zaczytany dzień. Dopóki nie poznacie końca historii, nie będziecie w stanie myśleć o niczym innym. Niestety – zawiązanie akcji mamy na pierwszej stronie powieści, a rozwiązanie dopiero na ostatniej. Dlatego też czeka Was kilka godzin zaczytanego wyczekiwania. Bardzo przyjemnego, choć drastycznego wyczekiwania. 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *