Jesteś odpowiedzialny za swoje wybory – “Siła nawyku” 6/2020

Dziś przychodzę do Was z recenzją książki, którą jestem zachwycona! Wreszcie trafiłam na pozycję w formie… poradnikowej (?), która całkowicie mnie pochłonęła. Widać, że autor opanował sztukę władania słowem i znakomicie przemieszcza się pomiędzy wątkami. Dzięki temu dawkuje nam informacje i jednocześnie uwodzi. Cóż mogę więcej powiedzieć?

Dla świadomych wyborów

“Siła nawyku” to rzetelnie opracowany materiał, który pokazuje, w jaki sposób można kształtować nowe nawyki, zmieniać dawne i poprawiać jakość swojego życia. I tutaj nie znajdziemy ogólników, teorii bez poparcia. Każda informacja przedstawiona jest za pomocą historii konkretnych osób, dzięki czemu widzimy, w jaki sposób dany nawyk wpływa na naszą codzienność. Ta książka może być ciosem między oczy, który przywróci nas do porządku. Autor podpowiada, w jaki sposób powinniśmy obserwować swoje zachowania, by znaleźć pewne wzorce, jakimi się posługujemy. Zdefiniowanie problemu pomoże nam uporać się ze szkodliwymi przyzwyczajeniami.

“Siła nawyku” w życiu

“Siła nawyku” jest skarbnicą przykładów, które świetnie obrazują oddziaływanie każdego nawyku. I choć może to być zaledwie jedno przyzwyczajenie, to często rzutuje ono na jakość całego naszego życia! Osoby, które przywykły do zjadania kawałka ciasta każdego dnia o godzinie 15 wkrótce przybierają na wadze. Zaledwie jeden nawyk, ale jaki szkodliwy! Inaczej zaś osoby, które przyzwyczaiły się do codziennych treningów – aktywność niesie w sobie zdrowie, samodyscyplinę, bardziej satysfakcjonujące życie. Niby jeden nawyk, a ile zmian. Wydaje mi się, że czasami najzwyczajniej w świecie zapominamy o tym, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za to, w jaki sposób żyjemy. Przytłoczeni obowiązkami nie pamiętamy, że można zrobić to wszystko inaczej, lepiej.

Wartość książki

Ludzki umysł to niezwykle fascynująca “istota”. Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach, w których naukowcy wciąż karmią nas nowymi, ważnymi informacjami i odkryciami. I choć “Siła nawyku” liczy sobie już kilka dobrych lat, to nadal jest to książka współczesna. Wydaje mi się, że dostęp do tak ważnych informacji powinien sprawiać, że każdy z nas chętnie będzie je zgłębiał i skupiał się na własnym rozwoju, rozumieniu swojego mózgu i dokonywaniu bardziej świadomych wyborów. Dlatego też gorąco namawiam – jeśli szukacie utworu, który nie tylko Was wciągnie, ale dodatkowo otworzy oczy, to książkę polecam. Doskonała na nadchodzący weekend!

Ja daję notę 10/10. Jestem usatysfakcjonowana. Nie mogę oczekiwać niczego więcej od poradnikowej pozycji, którą pochłonęłam w 2 lub 3 wieczory (nie pamiętam już 🙁 ) i która pomogła mi zrozumieć to, co dotąd wywoływało pytania. I tutaj jeszcze raz podkreślę: dla mnie wartość książki wzrosła nie tylko z powodu rzetelnych materiałów, ale sposobu, w jaki autor pisze. Spotykamy się tutaj z doświadczonym dziennikarzem. Nie musimy się martwić o nudne, męczące w czytaniu fragmenty. A to niestety rzadkość w tego typu literaturze.

Jak uczyć, by nie zanudzić? Charles Duhigg zna odpowiedź. 🙂

 

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *