Podsumowania literackie – Lato 2020

Zastanawiasz się, jakie książki warto zamówić z księgarni?

A może właśnie na dzisiaj zaplanowałeś wizytę w sklepie i szykujesz listę powieści, które koniecznie musisz kupić?

Nie ważne, jaki masz powód. Ważne, że jesień nadeszła w pełnym rozkwicie, dni są chłodne, a wieczory coraz dłuższe. To czas, gdy najchętniej czytamy i uciekamy w świat powieści, bo ten za oknem niekoniecznie nam odpowiada. Właśnie dlatego przygotowałam dla Ciebie pięć propozycji, które pojawiły się na Blogu w lecie. Biorę pod uwagę wszystkie książki, których recenzje publikowałam od maja do sierpnia. Zobaczymy, czy coś Cię zainteresuje…

1. “Za zamkniętymi drzwiami”

Myślę, że ten tytuł słyszałeś już nieraz. I ja spotykałam się z nim ciągle, aż w końcu zdecydowałam się na przeczytanie książki. I powiem tak: ja jej nie przeczytałam, a pochłonęłam! Wciąga, intryguje i przede wszystkim przeraża. Od pierwszych zdań czujemy, że w domu głównych bohaterów dzieje się coś bardzo niedobrego. Nie wiemy tylko jeszcze co. Fabuła jest w taki sposób prowadzona, że w naszych głowach rodzą się kolejne pytania i nie jesteśmy w stanie zrezygnować z lektury, dopóki nie poznamy zakończenia. Jeśli bym miała polecić doskonałą powieść na nudny wieczór, to byłaby to zdecydowanie ta pozycja.

Całą recenzję książki znajdziesz tutaj.

2. “Wieczór taki jak ten”

Zupełną przeciwnością poprzedniej książki jest powieść Gabrieli Gargaś, która wywołuje w sercu przyjemne ciepło. Otula, dodaje nadziei i rozbudza miłość, którą możemy się otoczyć w najbliższych dniach. Jeśli miałabym powiedzieć, z czym kojarzy mi się ta historia, to przede wszystkim ze spokojem, akceptacją i nieograniczoną miłością. Autorka ma niezwykły dar odkrywania ludzkich emocji i takiego konstruowania powieści, byśmy czuli się zrelaksowani, bezpieczni i chciani. Jeśli poszukujesz książki, która oderwie Twoje myśli od obecnej sytuacji i przeniesie do świata, z którego nie chcemy wychodzić, to śmiało po nią sięgnij.

Całą recenzję książki znajdziesz tutaj.

3. “Bóg nie jest wielki”

Tym razem coś dla miłośników literatury naukowej, osób twardo stąpających po ziemi, którzy ufają jedynie suchym faktom. Autor książki, osoba niesamowicie inteligentna i wykształcona prowadzi nas do świata, w którym pokazuje istniejące religie. Mamy możliwość zagłębić się w wiele funkcjonujących obecnie wyznań, przyjrzeć się im z perspektywy historii, kultury, ludzkich przekonań i dewiacji, które są wynikiem fanatyzmu. Dla mnie jedna z ważniejszych pozycji przeczytanych w 2020 roku. Polecam szczególnie osobom poszukującym i otwartym na dialog z ludźmi o różnorodnych przekonaniach.

Całą recenzją książki znajdziesz tutaj.

4. “Chemia śmierci”

To chyba najbardziej obrzydliwy thriller, który znajdziesz dzisiaj na tej liście. Najbardziej szczegółowy, przybliżający czytelnika z fizjologiczną stroną rozkładu ludzkiego ciała. Fabuła toczy się wokół dziwnej serii morderstw, w małym miasteczku, które miało być przyjazną przystanią i sposobem na prowadzenie spokojnego, niewymagającego życia. Jednak los płata figle, a główny bohater musi zmierzyć się nie tylko z obecnymi wydarzeniami, ale i z własnymi koszmarami oraz powodami, dla których znalazł się w samym centrum wydarzeń. Książkę pochłonęłam, więc jeśli szukasz czegoś naprawdę wciągającego, to zachęcam do zakupu.

Całą recenzję książki znajdziesz tutaj.

5. “Już mnie nie oszukasz”

I na koniec mistrz napiętej akcji oraz grozy. Harlan Coben tym razem wchodzi w środek wydarzeń, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Autor doskonale zna zasadę pierwszego zdania, która głosi, że to, jak brzmi pierwsze zdanie powieści warunkuje, jaka będzie cała książki. Kilka pierwszych słów wprowadza nas do fabuły i jednocześnie pokazuje, że tutaj wydarzyło się coś bardzo niedobrego. Krok po kroczku idziemy z bohaterami, a nad naszymi głowami rodzi się coraz więcej znaków zapytania. Powieść gorąco polecam. Pochłania nasz czas oraz myśli i sprawia, że nie możemy się od niej oderwać. Idealna propozycja na jesienne wieczory.

Całą recenzję książki znajdziesz tutaj.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *