Podsumowanie czytelnicze – styczeń/luty 2021

Początkiem tego roku przeczytałam tylko 5 książek, ale za to każda z nich okazała się rewelacyjna!  To słaby wynik, jak na dwa miesiące, ale a) miałam sesję na studiach i b) zakochałam się w Lucyferze i w ciągu 3 tygodni oglądnęłam wszystkie 5 sezonów, więc naprawdę miałam niewiele czasu na czytanie. 😀 

Dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą moją oceną tych lektur, bo uważam, że warto po nie sięgnąć.

1. Zacznij myśleć jak mnich – Jay Shetty

Tą książką zakończyłam rok 2020 i weszłam w 2021. Nigdy wcześniej o niej nie słyszałam, ale przeglądając w grudniu ofertę księgarni wpadła mi po prostu w oko. Uważam, że to niesamowicie ciekawa opowieść, która pokazuje nam zupełnie inną perspektywę na życie. Jay Shetty dzieli się swoimi doświadczeniami z pobytów w aśramach, wiedzą zdobytą dzięki wstąpieniu do zakonu i sposobem na bycie sobą w XXI wieku. Pokazuje, że niełatwo pozostać w kontakcie z samym sobą. Jednocześnie zachęca do medytacji, pracy i życzliwego spoglądania na innych ludzi. Ta książka urzekła mnie swoim ciepłem, autentycznością i niesamowitą pokorą, jaką ma w sobie autor. Pomimo 400 stron bardzo szybko się czyta.

2. Typowy Kot – KOT NIETERAZ (Maciej Zaręba)

Jeśli lubisz koty, to to jest książka dla Ciebie. Typowy Kot jest najśmieszniejszą lekturą, jaką w swoim życiu przeczytałam. Uwielbiam czworonogi, więc byłam ciekawa, co takiego w niej znajdę. Książka pisana jest z perspektywy kota, który próbuje zrozumieć swoich ludzi. Pełna humoru, dowcipów, komicznych sytuacji i docinek od naszego mruczącego kolegi. Jest doskonała dla osób, które mają w domu zwierzaki. Pozwala pośmiać się i zobaczyć, że nie tylko nasz maluch ma humory i charakterek. Dużym plusem są również ilustracje, na których widzimy kota podczas jego codziennych zabaw i rozmyślań. Kot jest czarny (tak jak moja Marlenka), więc ja widziałam w tym złośniku ją samą i dzięki temu miałam jeszcze większą frajdę. 😆 

3. Wołanie grobu – Simon Beckett

Kiedyś już pisałam o książce Simona Becketta Chemia śmierci. Tym razem przychodzę do Ciebie z Wołaniem grobu, które jest jedną z sześciu powieści o Davidzie Hunterze. Doskonały thriller, który skupia się na odnalezieniu ciał zamordowanych przed laty młodych kobiet. Towarzyszymy bohaterom podczas poszukiwań i badań. Krok po kroku dążymy do prawdy, a ta staje się coraz bardziej zaskakująca i zawiła. Po raz kolejny nie rozczarowałam się. Jeśli lubisz thrillery, to ten z pewnością Ci się spodoba.

4. Seksuolożki – Marta Szarejko

Kolejna książka to niesamowicie ważna pozycja! Marta Szarejko dzieli się rozmowami z seksuolożkami, psycholożkami i ginekolożkami. Razem z nimi tworzy piękną opowieść o kobiecości, o problemach, z jakimi zmagają się dziewczęta, jak i dojrzałe panie oraz pokazuje, że nasza seksualność, zdrowie i komfort wciąż są tematem tabu, usilnie tłumionym przez obecną kulturę i religię. To przede wszystkim książka potrzebna, którą powinna przeczytać każda dorastająca dziewczyna, poznająca swoje ciało i seksualność. To również lektura dla matek, by wiedziały, w jaki sposób wspierać, ale nie wchodzić w czyjąś sferę intymną. Książka pełna ciepła i wiedzy, ale i smutku oraz gorzkiej prawdy o naszym społeczeństwie.

5. Śliwkowa Wyspa – Nelson DeMille

Ta książka bardzo długo u mnie przeleżała, zanim się za nią zabrałam. Ma ponad 500 stron i przez pierwszych 200 momentami dłużyła mi się. Miałam wrażenie, że niektóre sceny niepotrzebnie się pojawiają lub przeciągają. Jednak mniej więcej w połowie tak bardzo mnie wciągnęła, że nie mogłam się już oderwać! W efekcie wczoraj poszłam spać o 1:30, bo przez 7 godzin brnęłam strona za stroną, ale było warto. To opowieść o śmierci małżeństwa biologów, pracujących ze śmiercionośnymi wirusami. Razem z głównym bohaterem próbujemy dowiedzieć się, co się kryje za ich zabójstwem. Prawda jest tak zaskakująca, że w życiu bym na nią nie wpadła. Tutaj ogromny plus dla pisarza za wykreowanie ciekawych postaci, licznych wątków i pogłębionych opisów. Naprawdę warto to przeczytać. W powieści urzekł mnie również humor głównego bohatera oraz jego stosunek do życia. Niesamowicie ciekawa osoba.

Ps.

Jeśli interesujesz się książkami, lubisz ciekawe cytaty lub medytujesz, to dołącz do naszej Blogowej Grupy! Kliknij tutaj.

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *