Jak zacząć praktykować jogę?

Dla wielu osób joga może się wydawać czymś bardzo skomplikowanym lub trudnym. I rzeczywiście, jeśli już za pierwszym podejściem oczekujesz, że przyjmiesz najtrudniejsze i najbardziej wymagające pozycje, to tak.

Chciałabym Ci jednak pokazać, że joga to praca z ciałem oraz ciałem. Robisz to, co możesz i co chcesz. I o ile podczas pierwszych praktyk nie będziesz nawet wiedzieć, co lubisz i co warto robić, to z czasem to odkryjesz.

Dziś spróbuję Ci wytłumaczyć, jak zacząć praktykować jogę. W taki prosty, ludzki sposób. 🙂

Jak zacząć praktykować jogę?

Zanim przejdziemy do czysto technicznych porad, to najpierw proszę Cię, żebyś wyzbył(a) się oczekiwań. To nie są zawody ani wyścigi. Joga to praktyka, która ma na celu rozciągnąć i wzmocnić Twoje ciało. Pomaga się zrelaksować, zredukować napięcie w mięśniach, przynosi ukojenie. Przy regularnej praktyce odkryjesz wkrótce, że faktycznie się relaksujesz i wyciszasz. Twoje ciało będzie umiało więcej i więcej, natomiast wszystkie zmiany będą procesem.

Joga ma być czasem dla Ciebie. Możesz nią zaczynać swój dzień (joga o wschodzie, kocham!) lub go kończyć. Po dniu pełnym pracy, wrażeń i obowiązków znajdujesz wreszcie czas na to, by dać odpocząć swoim mięśniom, wyciszyć rozbiegany umysł i powoli zacząć się regenerować. Jeśli pewne pozycje będą dla Ciebie zbyt trudne, to je pomiń. Kiedyś przyjdzie odpowiednia pora, zobaczysz. 🙂

Co musisz kupić?

Tak naprawdę nie musisz kupować zupełnie nic a i tak doskonale sobie poradzisz. Jeśli jednak lubisz rozpoczynać konkretnie i mieć akcesoria, które zwiększą Twój komfort, to ja wymienię Ci kilka polecanych rzeczy.

  1. Mata – możesz praktykować na kocu czy zwykłej karimacie, ale z doświadczenia wiem, że są niewygodne i tylko irytują. Najlepszą opcją jest mata przeznaczona do jogi. I nie przestrasz się cen, bo znajdziesz nawet maty za 700 czy 800 zł. Tak, niestety. Znajdziesz też jednak maty za 80 czy 100 zł i na początek celuj w nie. Szkoda wydawać kupę pieniędzy, jeśli stwierdzisz, że joga nie jest dla Ciebie… Mata do jogi jest o tyle istotna, że zawiera elementy antypoślizgowe. Dzięki temu dobrze trzyma się podłogi, nie ujeżdża i nie ślizga się, gdy Ty potrzebujesz stabilności.
  2. Wygodne spodnie, stanik i koszulka – nie da się praktykować w ubraniach, które są sztywne i krępują ruchy. Joga z zasady opiera się na gibkości i zwiększaniu elastyczności Twojego ciała. Zadbaj o właściwe spodnie (legginsy, dres, spodenki), w których możesz zrobić duży rozkrok, skrzyżować nogi czy podkurczyć. Nic nie powinno Cię obciskać ani zlatywać z bioder. Do tego kup sportowy stanik (znów nie chcemy, by coś nas obciskało) oraz luźną koszulkę, w której również poczujesz swobodę.
  3. Poduszka do jogi – przydaje się głównie na zakończenie praktyki, gdy zamierzasz medytować. Jeśli nie lubisz siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, a chcesz medytować na siedząco, to przeznaczona do tego poduszka może być bardzo pomocna.
  4. Kadzidełka – zapach kadzidełek niesamowicie relaksuje. I nawet jeśli nie praktykuję jogi, lubię je odpalić. Fajnie wyciszają i koją na wieczór. Jednak podczas samej praktyki pomagają się rozluźnić, tworzą przyjemny klimat i po prostu nastrajają. 🙂

Z czego możesz skorzystać?

Jeśli absolutnie nigdy nie praktykowałeś, to nie znasz żadnych pozycji lub widziałeś może kilka. Polecam Ci poszukać filmów joginów na YouTube lub przeznaczonych do tego platformach. Zwykle trzeba wykupić tam abonament i zyskujemy dostęp do masy filmów – od osób początkujących po naprawdę zaawansowane. Ja polecam Ci kanał Gosi Mostowskiej na YouTube. Wśród wszystkich kanałów, na które trafiłam ten najbardziej ze mną rezonuje. Od Gosi bije tak wielki spokój, że nie umiem się oprzeć. Do tego jej praktyki są sensownie podzielone (na czas oraz na rodzaj), więc znajdziesz coś dla siebie.

Polecam Ci również włączenie muzyki relaksacyjnej, przeznaczonej do medytacji i jogi. Robi robotę. 🙂 Wycisza, dostraja, tworzy super klimat.

Kiedy praktykować?

Przede wszystkim wtedy, gdy masz czas oraz spokój. Nie zaczynaj, gdy za 30 minut musisz wyjść z domu, bo to nie ma sensu. Tylko będziesz spoglądać na zegarek i myśleć o tym, co masz do zrobienia. Nie praktykuj również wtedy, gdy w tym samym pokoju co chwilę dzwoni telefon, ktoś rozmawia lub biegają dzieci.

Przed praktyką zadbaj o dwie podstawowe rzeczy: nie spiesz się oraz znajdź spokojną przestrzeń. Jeśli przez dzień jesteś zabiegany, to zaplanuj praktykę na wieczór. Zrób wcześniej wszystko, co powinieneś, żeby już nic nie zaprzątało Ci głowy. Do tego pójdź do pokoju, w którym nikogo nie ma i poproś, by przez ten czas Ci nie przeszkadzano. Zamknij drzwi, odpal kadzidełka, włącz muzykę i zacznij.

Obserwuj, jak to na Ciebie wpłynie.

Namaste

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *