Jak polubić swoją pracę?

Chyba każdy z nas zna takie osoby, które mają w sobie zadziwiający entuzjazm i rzeczywiście lubią to, co robią. Niestety znamy też takich, którzy są zmęczeni swoimi obowiązkami, a to odbija się na ich zniechęceniu, a niejednokrotnie też i złośliwości. Ja sama szukałam swojego miejsca i plątałam się po kilku, dopóki nie stworzyłam własnego. Dlatego dzisiaj chciałabym Wam podpowiedzieć, co może sprawić, że polubicie swoją pracę.

Nastawienie

Najgorsze, co może być, to obrzydzenie sobie swojego miejsca pracy. Jak do tego dojdzie, to najłatwiej znaleźć chyba inną. Dlatego tak ważne jest nastawienie, niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy. Świetnie pisała o tym Regina Brett w swoich książkach. Wymieniała listonosza, który stworzył relacje z ludźmi, do których przychodził. Zawsze zagaił, więc praca nie była żmudnym obowiązkiem, a szansą na spotkanie z ludźmi. Wymieniała nauczycieli, którzy mieli pasję i misję i dzięki temu kochali pracę z dziećmi.

Cokolwiek robisz, znajdź swoją wewnętrzną motywację. Czy dzięki Tobie świat jest bezpieczniejszy? Czy Twoja praca sprawia, że ludziom żyje się łatwiej? Pomagasz innym w rozwoju? Dbasz o to, by było przyjemnie i zawsze czysto? Sprzątaczki często są niezauważane, a to przecież dzięki nim jest pachnąco i czysto. Może i Ty potraktujesz to jak misję i dbanie o innych? Nieważne, co robisz. Ważne, jak do tego podchodzisz. Nawet najbardziej dochodowa i prestiżowa branża może Cię wypalić, jeśli Ty nie odnajdziesz w niej swojej misji i swojego miejsca.

Rytuały

Pisząc o rytuałach nie mam na myśli odprawiania żadnych dziwnych modłów, spokojnie. 😉 Bardziej chcę się skupić na rutynie i codziennych drobnych rzeczach, które sprawią, że Twoja praca stanie się dla Ciebie przyjemniejsza, a Ty sam poczujesz się w niej lepiej. Niektórzy przychodzą 30 minut wcześniej tylko po to, by w spokoju wypić kawę i pomyśleć o tym, jak zaplanować swój dzień pracy.

Inni pracują w pojedynkę w biurze, więc zawsze włączają ulubioną muzykę, przy której czują się lepiej. Inni, szczególnie kobiety lubią mieć w pomieszczeniu świeże kwiaty, zapalone świeczki czy kadzidełka. Jeszcze inni, jeśli tworzą fajne relacje umawiają się na kupowanie ciastek czy owoców, które wspólnie jedzą. Dbają o swoje samopoczucie, dzięki czemu lepiej im się pracuje. Pomyśl, co by mogło stać się Twoim rytuałem.

Relacje

To chyba jedna z najważniejszych kwestii, jeśli pracujemy z innymi ludźmi. Jeśli zaczniemy się z innymi żreć, robić sobie złośliwości czy wzajemnie się odgadywać, to nawet najlepsze rytuały nam nie pomogą. Zła atmosfera zagęszcza nastrój w każdym pomieszczeniu. Dlatego tak ważne jest, by już od samego początku współpracy stawiać na życzliwość. Bez zbędnego narzucania się, ale i obojętności. Jeśli będziemy w porządku, to zwykle inni też tacy będą. Każdy chce czuć się dobrze w pracy i rzadko kiedy pojawiają się ludzie, którzy lubią cały czas mieszać i tworzyć kłótnie.

Poranki

O tym, jak ważne są poranki i jak warto je wykorzystać pisałam już nieraz. Jeśli wstajesz, w biegu myjesz zęby i już po 5 minutach pędzisz samochodem do pracy, to szansa na to, że będziesz pozytywie nastawiony i spokojny jest stosunkowo mała. Dlatego tak ważne jest to, abyś o poranku znalazł czas najpierw dla siebie – prysznic, kawa, śniadanie, może spacer z psem lub medytacja. Coś, co jest tylko dla Ciebie. A dopiero później powinieneś być dla innych.

Jeśli z rana wykorzystasz dobrze czas, to i później będzie Ci łatwiej skupić się na swoich obowiązkach. W końcu nie pędzisz do nich prosto z łóżka, więc nie wkurzasz się, że musisz od samego rana zasuwać. Niby to niewiele, ale właściwie rozpoczęty dzień potrafi zmienić perspektywę.

Czy da się polubić swoją pracę?

To, czy polubisz swoją pracę zależy od tego, na ile Cię ona satysfakcjonuje oraz jaki standard życia Ci zapewnia. Możesz jednak znacząco sobie pomóc poprzez to, o czym napisałam wyżej. (Nie)stety praca jest tym, co towarzyszy większości z nas i przez większość naszego życia. Dlatego też warto skupić się na tym, by choć trochę sobie pomóc i lepiej się w niej czuć. Szkoda marnować czas na nerwy, gdy można żyć lepiej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *