Odkryj w sobie potencjał…

Każdy z nas jest niepowtarzalny. Gdyby było inaczej, potrafilibyśmy jednego przyjaciela zamienić setką innych. Podobnie z rodzicami czy partnerami, a to jednak niemożliwe, prawda? Zawsze, gdy pojawia się nowy kumpel, nowy facet czy kobieta, to te uczucia, emocje i przeżycia są już inne. Dlaczego? Bo jesteśmy niepowtarzalni i niepodrabialni.

Tylko sęk w tym, że często nie potrafimy tego odkryć…

Każdy jest ważny

Społeczeństwo często nas wartościuje. Lubi wskazywać palcem na tych, którzy mają wyższe wykształcenie, większe firmy czy więcej zer na koncie. Jeśli nie mamy wysokiego poczucia własnej wartości, zaczynamy się kurczyć we własnych oczach. Czujemy się gorsi, mniej ważni. Tak, jakby majątek czy dyplom mogły świadczyć o tym, jakim kto jest człowiekiem. Guzik prawda! Zapamiętaj, że jesteś ważny tylko dlatego, że po prostu jesteś. Wszystko inne, co dzieje się wokół Ciebie to jedynie Twoje pasje, praca czy cele. Nie wpływają jednak na Twoją wartość! Każdy z nas jest ważny, bo jest człowiekiem i ma uczucia. Przyszliśmy na na ten świat z jakiegoś powodu i mamy do tego pełne prawo. Jesteś ważny, jesteś dobry i jesteś niepowtarzalny.

Nie porównuj się z innymi

I właśnie dlatego, że każdy z nas różni się od siebie, nie powinniśmy się porównywać. No bo po co – przyznaj tak szczerze? Jakie to ma znaczenie, że Ty masz długie brązowe włosy, a koleżanka w pracy blond boba? Co z tego, że Ty ważysz 85 kg, a sąsiadka 60 i jest w świetnej formie? Czy to naprawdę wpływa na to, jakim jesteś człowiekiem? NIE. To Tylko ciało, wygląd, coś, co widzisz Ty i inni. Może jedynie wpływać na zdrowie czy samopoczucie, ale nie na Twój rdzeń.

Co z tego, że kumpel robi doktorat, gdy Tobie wystarczył licencjat? Jakie to ma znaczenie, że siostra prowadzi dużą firmę, skoro Ty wolisz pracować w biurze u innych? Każdy ma swoją misję. Coś, co musi wykonać. Wyobraź sobie świat, w którym każdy z nas miałby doktorat, swoją firmę i zajebistą sylwetkę. Czy to Ci się podoba? Bo mnie to szczerze mówiąc przeraża… To świat pełen uniformów i ludzi bez twarzy.

O misji każdego z nas pięknie pisała Regina Brett. Pokazywała, że nie ważne jest to, co robimy, ale JAK to robimy. Listonosz może budować relacje z ludźmi, do których przychodzi. Poranne spotkanie sprzedawczyni w cukierni może być jednym z milszych momentów w ciągu dnia, bo zawsze jest miła i pyta, co u Ciebie słychać. Sprzątanie biurowca może być wspaniałe, bo widzisz w tym misję dbania o czystość i o innych. Rozumiesz już, o co mi chodzi?

Nie daj się zaszufladkować

Szufladkowanie już dawno przestało być w modzie. Już odchodzą od nas role społeczne, do których nawykliśmy. Podobnie zmienia się rynek pracy, gdy jedne zawody znikają, a nowe wyrastają jak grzyby po deszczu. To sprawia, że każdy z nas mniej lub bardziej staje się elastyczny. Jesteśmy różni, mamy odmienne spostrzeżenia czy talenty i dzięki temu każdy z nas skrywa w sobie coś bardzo ciekawego i oryginalnego. Nie pozwól więc, by ktokolwiek próbował Cię szufladkować, przyklejając łatkę “mamy”, “pana kierownika”, “tego kierowcy autobusu” czy “tamtej sprzedawczyni”.

Jesteś sobą i nie pozwól innym, by Cię definiowali. Nie zezwalaj na to, by przez swoje kompleksy czy poczucie wyższości zaniżali Twoje kompetencje. To, że na co dzień jesteś mechanikiem nie znaczy, że nie znasz się na filozofii Bergsona. To, że pracujesz w kawiarni nie znaczy, że nie potrafisz wymienić opon. Praca w szkole nie oznacza, że nie chodzisz na dyskoteki. Jesteś sobą, a role, które pełnisz, to tylko role. Każdy z nas ma ich wiele, ale pod nimi skrywamy się my sami.

Odkryj swój potencjał

Spróbuj zastanowić się nad tym, co lubisz robić i w czym czujesz się dobrze. Może to rozmowy o najnowszych debiutach literackich? A może rozmyślanie nad obrazami Vermeera, dobór odżywek do kwiatów balkonowych lub bieganie półmaratonów? Co sprawia Ci frajdę i motywuje Cię do działania? Myśl o zakupie nowych książek, odłożenie pieniędzy na wycieczkę lub codzienny spacer? To składa się na Ciebie i jest Twoim potencjałem, rdzeniem. Pielęgnuj to i zachwycaj się tym, bo to jest w Tobie wyjątkowe. I nie pozwól, by ktokolwiek to umniejszał, bo to ma Ciebie zachwycać i Ciebie satysfakcjonować.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *