5 sposobów, by pracowało Ci się lepiej

Praca może satysfakcjonować, wkurzać, przytłaczać czy męczyć. Jednak większość z nas każdego dnia podnosi swoje cztery litery i zajmuje się obowiązkami zawodowymi. Jeśli i Ty czujesz, że jesteś na granicy zniechęcenia lub dawno ją przekroczyłeś, to mam coś dla Ciebie. Przygotowałam dla Ciebie 5 podpowiedzi, dzięki którym być może zmienisz swoje nastawienie i zobaczysz, że nie musi być tak źle. Przecież w pracy spędzamy wiele godzin w tygodniu, więc warto zrobić wszystko, by czuć się w niej dobrze, prawda?

1. Zadbaj o porządek

Myśl stara jak świat i wciąż aktualna. Trudno o spokój, gdy wokół nas panuje chaos. Jeśli pracujesz przy biurku, każdego dnia przed wyjściem do domu posprzątaj je. Jeśli masz swój gabinet, wietrz go, dbaj o jego estetykę, kupuj ozdoby, dzięki którym będziesz się w nim lepiej czuć. Jeżeli pracujesz na hali, staraj się zadbać o swoje stanowisko. Każda praca jest inna. Niektórzy wykonują ją jeżdżąc samochodem, inni przyjmując pacjentów. Jednak zawsze znajdujemy się w jakimś miejscu i w mniejszym lub większym stopniu możemy o nie zadbać. Porządek podświadomie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli każdego dnia poświęcisz chwilę, by zadbać o czystość, poczujesz się lepiej.

2. Wstawaj wcześniej

Jeśli pracujesz od rana, nie wstawaj na ostatnią chwilę. Jeżeli już po przebudzeniu będziesz czuć, że musisz się spieszyć, to nie będzie dobry dzień. Pęd nie sprzyja pozytywnemu nastawieniu. Przestaw się na wcześniejsze pobudki. Możliwe, że wystarczy, byś wstawał zaledwie 15 minut wcześniej! Musisz znaleźć czas na spokojny prysznic, zdrowe śniadanie, może spacer z psem czy wypad na siłownię. Priorytety i przyzwyczajenia każdego z nas są inne. Jednak ważne jest, by poranek był dla Ciebie przyjemnym doświadczeniem i pozwalał na spokojne i naturalne rozbudzenie się. Dzięki temu nie wpadniesz do biura w popłochu, klnąc na wszystko po drodze.

3. Dbaj o relacje

Zwykle pracujemy z ludźmi. Czasami to sekretarka, która umawia dla nas kolejnych klientów. Innym razem koleżanki z biura, z którymi codziennie siedzimy w tym samym pokoju. I to jasne, że nie zawsze znajdziemy wspólny język. Ważne jednak, by spróbować się porozumieć. Możliwe, że ten cichy facet ze stanowiska obok jest bardzo ciekawym człowiekiem! Wyobraź sobie, że przychodząc codziennie do pracy masz okazję spotkać zabawnego kumpla czy bliską przyjaciółkę. Zaczniesz cieszyć się, że będziecie mieć okazję porozmawiać przy okazji. Wiedząc, że oni też będą w pracy i Ty chętniej do niej pójdziesz.

4. Ustal plan dnia

Planując i korzystając z organizerów mamy poczucie kontroli. Jeśli i Ty zaczniesz planować swój dzień pracy będziesz mógł się na niego nastawić. I oczywiście, pracując w kawiarni nie będziesz wiedzieć, ilu klientów dziś przyjdzie. Możesz za to zastanowić się, co oprócz ich obsługiwania Cię czeka. Czy jest coś, co warto zrobić w lokalu? Spróbuj planować. W niektórych zawodach jesteś w stanie rozpisać sobie każdą minutę, w innych mieć względny plan, którego będziesz próbował się trzymać. Spróbuj dostosować się do specyfiki swojego zawodu.

5. Znajdź swój powód

Każdy z nas wykonuje jakiś zawód z określonego powodu. Jedni prowadzą kwiaciarnię, bo są estetami i nie wyobrażają sobie innego zawodu. Inni wybierają lukratywne zawody, bo kochają pieniądze. A jeszcze inni czują powołanie i zostają lekarzami czy nauczycielami, bo czują, że dzięki temu ich życie będzie pełniejsze i piękniejsze. Jaki jest Twój powód lub powody? Łatwy dojazd, ciekawe obowiązki, dobra pensja, powołanie, jakaś misja, którą czujesz, samozadowolenie, które wynika z pracy? Jeśli zrozumiesz, czemu to robisz i ocenisz, że to dla Ciebie ważne, będzie Ci łatwiej wytrwać. Trzymaj się tego, co sobie cenisz. Doceń zalety swojej pracy i przypominaj sobie o nich, gdy będzie Ci trudniej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *